Meet the team!

Senior Leadership:

Miss Jackie De Saulles (Head Teacher / Designated Safeguarding Lead)

Miss Jo Handley (Deputy Head Teacher, Maths Lead & Year 6 teacher / Designated Safeguarding Lead)

Middle Leadership:

Mr Gavin Govinden (Teaching and Learning / Designated Safeguarding Lead)

Mrs Sonia Dalzio Pollington  (SENCO / Designated Safeguarding Lead)

Miss Lesley Brown (English)

Miss Jayshree Pillay (EYFS)

Year group teams:

Year 6:

Miss Jo Handley (Tower Bridge Class / Deputy Head Teacher)

Mrs Elizabeth Jackson (TA)

Miss Amy Blackford (Q.E.2 Bridge Class)

Mrs Janet Brown (Higher Level TA)

Mrs Ritti Verma (TA / Lunchtime Supervisor)

Year 5:

Mr Christian Grundey (Canon Street Class)

Mrs Elodie Ancel (TA/ Lunchtime Supervisor)

Miss Maddie Marshall (TA / Lunchtime Supervisor)

Mr Hakim Jalloh (London Bridge Class)

Mrs Gavitha Thambiayah (TA / Lunchtime Supervisor)

Year 4:

Miss Anna Turpie (Southwark Bridge Class / Year Group Leader)

Miss Malika Yassin (TA / Lunchtime Supervisor)

Miss Emma Danzey (Millennium Bridge Class)

Mrs Oksana Khmurovska (TA)

Year 3:

Mrs Katherine Fallon (Waterloo Bridge Class / Year Group Leader)

Mrs June Glenn (Higher Level TA)

Mrs Jane Tooze  (TA)

Ms Samantha Allcorn (TA / Lunchtime Supervisor)

Miss Rebecca Gourlay (TA / Lunchtime Supervisor)

Miss Emma Wheeler (Blackfriars Bridge Class)

Miss Hollie Halcomb (TA / Lunchtime Supervisor)

Mrs Karen Edgeler (TA / Lunchtime Supervisor)

Year 2:

Miss Lesley Brown (Westminster Bridge Class / Year Group Leader)

Mrs Malini Patel (TA / Lunchtime Supervisor)

Mrs Zinnab Preston (TA / Lunchtime Supervisor)

Miss Yvette Agyemang (Hungerford Bridge Class)

Ms Gwynneth Jones (TA)

Year 1:

Mrs Reena Ramakrishnan (Lambeth Bridge Class / Year Group Leader)

Miss Kelly Dale (TA / Lunchtime Supervisor)

Miss Saratha Jeevahan (Vauxhall Bridge Class)

Mrs Jashbir (Jaz) Hunjan (TA)

Ms Samantha Allcorn (TA / Lunchtime Supervisor)

Miss Rebecca Gourlay (TA / Lunchtime Supervisor)

Reception:

Miss Jayshee Pillay (Chelsea Bridge Class / Year Group Leader)

Miss Rebecca Crooks (Teacher)

Mrs Jushna Begum (TA / Lunchtime Supervisor)

Mrs Gillian Keer (Grosvenor Bridge Class / Teacher)

Mrs Jane Simion (Teacher)

Miss Doreen (Yvette) Thompson (TA / Lunchtime Supervisor)

Additional teaching staff (PPA cover / Intervention):

Miss Rebecca Crooks - 2 days 

Miss Ann Evans - 2 days 

Mrs Donika Grundey - 2 days 

Mrs Julie Hughes - 2 days 

Mrs Sheila Pearce - 1 day

Miss Dawn Symes - 2 days

Mrs Cherie Forde  - 2days 

Additional Lunchtime Supervisors:

Mrs Janice Carden

Mrs Adina Bumbea

Miss Aleena Johnson

Miss Violeta Mateva

School Admin Staff:

Mrs Sue Carter (Office Manager)

Mrs Karen Newlands (Administrative Assistant)

Mrs Caroline West (Administrative Assistant)

School catering staff:

(Pabulum)

Site Maintenance / School cleaning staff:

Mr Stuart Downing (Caretaker)

Mrs B Morgan    

Mrs B Pithwa      

Mr K Pithwa

Miss A Bumbea    

Ms C Lima Do Espirito      

Translate »